تجهیزات فیبر نوری :

تجهیزات پسیو فیبر نوری شامل چه تجهیزاتی است و یا اینکه جهت برقراری اتصال دو نقطه بر روی بستر فیبر نوری به چه تجهیزاتی نیازمندیم ؟

تجهیزات پسیو که به اصطلاح Fiber Optic Passive Equipments هم گفته می شود محصولاتی هستند که در هنگام نصب و بهره برداری از زیر ساخت شبکه ی فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرند.

در حال حاضر طیف گستره ای از تجهیزات فیبر نوری برای راه اندازی شبکه فیبر نوری موجود می باشد که امکان سفارشی سازی آنها مطابق نیاز شبکه نیز می باشد.

در زیر به برخی از این تجهیزات اشاره میکنیم. علاوه بر تجهیزات زیر شما به تجهیزاتی مانند Gbic یا SFP ، مدیا کانورتور ( media Convertor ) و … ممکن است نیاز پیدا کنید.

تجهیزات فیبر نوری

مشاوره رایگانتماس بگیرید

تجهیزات فیبر نوری
تجهیزات فیبر نوری

انواع تجهیزات فیبر نوری

1- پیگتیل فیبر نوری

2- کاست فیبر نوری

3- پچ پنل فیبر نوری

4- آداپتور فیبر نوری

5- پچ کورد فیبر نوری

6-  رک / باکس / OTO / FAT /ODF

7 -اسپلیتر فیبر نوری

8- کبیل منجمنت / CALE MANAGEMENT

9- کاست فیبر نوری

10- کریمپ حرارتی

11- مفصل فیبر نوری

12- فست کانکتور فیبر نوری

دریافت رزومهدانلود

1- پیگتیل فیبر نوری

یکی از تجهیزات فیبر نوری کابل فیبر نوری است که یک سر آن کانکتور متصل شده و سر دیگر آن آزاده بوده و به کابل فیبر نوری دیگری فیوژن می شود. کانکتورهای که در انتهای کابل فیبر نوری قرار می گیرند، می توانند از انواع مختلف FC , LC , SC , ST و .. با پولیش APC و یا UPC  انتخاب شوند. فروشگاه دیوار

انواع پیگتیل  

تجهیزات فیبر نوری
تجهیزات فیبر نوری

2- کاست فیبر نوری

تجهیزات فیبر نوری به نام SPLICE TRAY یا کاست فیبر نوری وسیله ی است که پس از فیوژن و اتصال مکانیکی دورن آن قرار میگیرد. از کاست های فیبر نوری معمولا در پچ پنل ، فریم توزیع فیبر (ODF) ، باکس توزیع فیبر و مفصل های فیبر نوری که برای مصارف INDOOR و OUTDOOR طراحی شده اند استفاده می شود. کاست های فیبر نوری LONGXING دارای بدنع ی سبک و مقاوم بوده و در ظرفیت های مختلف 12 و 24 کر موجود می باشد. این کاست برای فیبر های سینگل مد و مالتی و برای دو کابل TIGHT-BUFFERED و LOOSE TUBE  مناسب هستند.

انواع کاست  

3- پچ پنل فیبر نوری

یکی از تجهیزات فیبر نوری پچ پنل فیبر نوری ، باکسی است جهت محافظت از فیبر نوری لخت شده که کاست فیبر نوری داخل آن قرار می گیرد. همچنین آداپتورها در قسمت جلویی آن قرار گرفته تا دسترسی به زون بندی های مختلف آسان گردد.

پچ پنل بر اساس نوع آداپتورها و نحوه ی دسترسی دارای انواع مختلفی است. آداپتورهای دورن پچ پنل های فیبر نوری می توانند به شکل مختلف باشند.در اغلب پچ پنل های فیبر نوری، تمامی آداپتورها یکسان هستند اما اگر بیش از یک نوع از آداپتورها می توانند برای اتصال انواع کانکتور به کابلهای فیبر نوری بکار گرفته شوند.

انواع پچ پنل

تجهیزات فیبر نوری

مشاوره رایگانتماس بگیرید

تجهیزات فیبر نوری

4- آداپتور فیبر نوری

یکی از اجزای مهم در تجهیزات فیبر نوری آدپتور فیبر نوری یا همان کوپلر قطعه ایست دو سر ماده جهت بر قراری اتصال دو کانکتور فیبر به یکدیگر . آداپتور فیبر نوری براساس نوع کانکتور پیگتیل و پچ کورد متفاوت می باشد و به صورت تکی و دوتایی موجود است.

5- پچ کورد فیبر نوری

در تجهیزات فیبر نوری پچ کورد فیبر نوری کابلی است که دو سر آن دارای کانکتور فیبر نوری بوده و جهت ایجاد ارتباط بین تجهیزات شبکه فیبر نوری به کار برده می شود. پچ کورد انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع کانکتور آن دسته بندی می شود مانند پچ کورد LC، FC، SC و…که ممکن است نوع صیقل دادن فرول کانکتور آنها PC، UPC و یا APC باشد. پچ کورد فیبر دارای دو نوع تک کر یا Simplex و دو کر یا Duplex می باشد و نوع کر آن تعیین می کند کابل پچ کورد مالتی مد است یا سینگل مد.

انواع پچ کورد

تجهیزات فیبر نوری
تجهیزات فیبر نوری

6-  رک / باکس / OTO / FAT /ODF

تجهیزات فیبر نوری شامل رک و باکس های فیبر نوری Indoor و Outdoor شامل ODF، FAT، OTO و … هم می باشد.

انواع رک – باکس

7 -اسپلیتر فیبر نوری

اسپلیتر یکی از تجهیزات مهم پسیو فیبر نوری است که وظیفه ی آن اشتراک گذاری سیگنال های نوری بین مشترکین می باشد. اسپلیتر دارای یک یا دو ورودی بوده و خروجی های متعددی دارد. اسپلیتر فیبر نوری گرندوی که برای استفاده در زیر ساخت شبکه ی فیبر نوری طراحی شده است در انواع مختلف میکرو، کاستی، پنلی و رکمونت عرضه می شوند.

این اسپلیترها بسیار کوچک بوده و فضای کمی را اشغال می نمایند و می توان آنها را به سهولت در باکس ها و ترمینال های فیبر نوری جاگذاری کرد. از اسپلیتر فیبر نوری در زیرساخت شبکه FTTx ، شبکه ی فیبر نوری ، CATV و… استفاده می شود. قیمت تجهیزات فیبر نوری مانند اسپیلیتر فیبر نوری  با ما در تماس باشید.

انواع اسپلیتر

تجهیزات فیبر نوری
تجهیزات فیبر نوری

8- کبیل منجمنت / CALE MANAGEMENT

تجهیزات فیبرنوری بعدی می توان به کیبل منیجمنت (Cable management) برای دسته بندی و مرتب کردن کابل های گوناگون استفاده می گردد و کار کردن داخل رک را راحت تر می کنند و در عین حال عملکرد دستگاه را نیز ارتقاء می دهند.

بدون دسته بندی کابل ها و آرایش درست آنها در داخل رک هر گونه ارتقاء شبکه و انجام امور تعمیراتی مختل می گردد.
برای آرایش مناسب کابل ها درون رک می توان از 2 نوع cable management استفاده کرد:
1. افقی Horizontal Cable Management
2. عمودی Vertical Cable Management
شرکت فاطر رسانور پیشرو در زمینه اجرای زیرساخت سرویس های مبتنی بر فیبر نوری توانایی ارائه انواع محصولات مرتبط با مرتب و مدیریت کابل های ورودی به رک را دارا می باشد.

9- کریمپ حرارتی

کریمپ حرارتی یا شرینک حرارتی وسیله ی است که جهت استحکام مکانیکی و همچنین حفظ کیفیت انتقال فیبر نوری، در محل اتصال یا جوش فیبر نوری استفاده می شود. کریمپ حرارتی پس از حرارت دهی دور محل فیوژن قرار گرفته و علاوه بر جلوگیری از شکستگی فیبر نوری در نقطه ی اتصال، از آن در برابر نفوذ گرد و غبار و رطوبت محافظت می کند. کریمپ حرارتی از دو تیوب داخلی و خارجی و یک میله ی تقویت کننده از جنس فولاد یا سرامیک تشکیل شده است.

انواع کریمپ حرارتی 

تجهیزات فیبر نوری
تجهیزات فیبر نوری

10- مفصل فیبر نوری

مفصل فیبر نوری از تجهیزات پسیو فیبر نوری محسوب می شود و کار آن حفاظت از نقطه جوش فیبر نوری است. در واقع از مفصل فیبر نوری تنها برای محافظت از اتصالات تارهای فیبر نوری (تارهای فیوژن شده) استفاده می شود و عملیات اتصال فیبر در داخل کاست های فیبر در داخل مفصل صورت می گیرد.  تجهیزات فیبر نوری کاست های فیبر نوری در انوع 12 کر و 24 کر به عنوان لوازم جانبی این محصول قابل ارائه هستند. نون روز

انواع مفصل

19- فست کانکتور فیبر نوری

آخرین تجهیزات فیبر نوری که این جا به آن اشاره می شود  فست کانکتور فیبر نوری  می باشد. به منظور سهولت عملیات نصب و کوتاه کردن فرآیند اتصالات در شبکه ی فیبر نوری، طراحی شده است.

با توسعه راهکار FTTH در سرتاسر جهان، تقاضا برای فست کانکتورهایی که اتصال را در زمان کوتاه تری انجام دهند نیز افزایش یافته است. فست کانکتور را می توان در محل، بدون نیاز به ابزار خاص و در زمان کم (کمتر از 30 ثانیه) مونتاژ کرد و عملیات اتصال را انجام داد البته در کانکتور هایی با پولیش APC به تجهیزات دیگری جهت نصب نیاز است. عموماً از این فست کانکتورها برای کابل دراپ در شبکه ی FTTH استفاده می شود.

انواع فست کانکتور

تجهیزات فیبر نوری

مشاوره رایگانتماس بگیرید

راهنمای خرید تجهیزات فیبر نوری

برای خرید تجهیزات فیبر نوری  مانند کابل باید نکته ای را رعایت کنید:

برای خرید کابل فیبر نوری که جزء تجهیزات فیبر نوری هست و بسیار مهم می باشد باید حتما یک‌سری نکات مهم را در نظر داشته باشید تا بعداً به مشکل برنخورید و انتخاب ایده‌آلی داشته باشید. به همین خاطر هم سعی کنید فروشگاهی معتبر و قابل اعتماد را برای خرید انتخاب کنید و سراغ مراکز نامعتبر تجهیزات فیبر نوری خود را تهیه نکنید.

هنگام خرید کابل فیبر نوری، جنس و کیفیت کابل را هم به خوبی مورد بررسی قرار دهید و محصولات بی‌کیفیت و ارزان قیمت را انتخاب نکنید زیرا آن‌ها در سریع‌ ترین زمان ممکن دچار آسیب می‌شوند و کارایی عالی ندارند. اگر قصد دارید کابل مورد نظر را برای محیط‌های بیرونی استفاده کنید، بهتر است از گزینه‌ای بهره بگیرید که دارای روکشی مقاوم هستند.

کابل‌‌تان را با توجه به نوع شبکه و بودجه‌ای که دارید انتخاب کنید تا بهترین کارایی ممکن را داشته باشد و سرمایه‌تان هم هدر نرود. در غیر این صورت ممکن است استفاده‌ای عالی از کابل‌تان نداشته باشید و مجبور به خرید مجدد شوید.

به طور معمول هر چقدر اندازه کابل‌های تار نوری کوتاه‌تر باشد، سرعت داده‌ها بیشتر می‌شود. به همین خاطر سعی کنید کابل‌تان را متناسب با فضایی که قصد راه‌ اندازی شبکه فیبر نوری در آن را دارید، خریداری نمایید و آن را بیش از حد بلند یا خیلی کوتاه سفارش ندهید. کابل جزء تجهیزات فیبر نوری می باشد که باید در خرید آن دقت کنید.

تماس با ماتماس بگیرید